Odśnieżanie dachów – ze względu na rodzaj dachu

pexels-photo-25112

Obowiązek odśnieżania dachów chyba nie jest nikomu obcy. Wiadome jest, że nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie, a zwisające sople na krawędzi budynku mogą bezpośrednio zagrażać przechodniom.

Medycyna lotnicza Warszawa
http://www.polmed.pl/pl/medycyna-lotnicza-polmed
Badania lotniczo-lekarskie.
Gwarantujemy konkurencyjne ceny.

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac związanych z odśnieżaniem dachów odpowiednio zabezpieczyć miejsce pracy. Należy zadbać o bezpieczeństwo przechodniów. Jeśli chodzi o samo odśnieżanie dachów, stopień trudności uzależniony jest od rodzaju dachu. Wyróżnia się dachy strome i płaskie.

Te pierwsze, ze względu na ryzyko poślizgnięcia i upadku, powinno to być zaplanowane i wykonane z największą ostrożnością. Wymagania i kwalifikacje osoby, która będzie wykonywała to zadanie muszą być szczególnie wysokie. Zadanie nie może podjąć się osoba o krótkim stażu pracy przy odśnieżaniu dachów. Podczas odśnieżania dachów należy stosować większe środki ostrożności niż zawsze. Należy zabezpieczyć miejsca wokół odśnieżanego budynku, jeśli to konieczne – kierować ruchem pieszych, następnie zabezpieczyć pracownika, który będzie odpowiedzialny za usunięcie śniegu i asekuracja. Podczas odśnieżania dachu powinno się zachować szczególną ostrożność. Odśnieżanie dachów będzie bezpieczniejsze z pomocą straży pożarnej, która pomoże skoordynować działania pracowników.

W przypadku odśnieżania dachów płaskich istnieje mniejsze prawdopodobieństwo upadku, jednak z tym również należy się liczyć. Zanim jednak dojdzie do pracy na dachu, należy dołożyć wszelkich starań, aby odpowiednio go zabezpieczyć i maksymalnie zmniejszyć ryzyko niebezpieczeństwa. Bez względu na rodzaj dachu, należy pamiętać, że jest to praca na wysokości i do jej wykonania powinny zostać powołane jedynie osoby, które mają aktualne badania lekarskie dot. pracy na wysokości, odbyły szkolenie bhp i wiedzą jak należy zachować się i jak przygotować się do sytuacji, które w jakiś sposób mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu. Osoba, która koordynuje cały proces odśnieżania powinna sprawować bezpośredni nadzór nad pracownikami, których zadaniem jest odśnieżanie dachów, opracować ewentualny plan ratowniczo-ewakuacyjny. Do obowiązków właściciela budynku, zlecającego odśnieżanie dachów, należy również zapewnienie pracownikom drogi bezpiecznego zejścia. Jak się okazuje odśnieżanie dachów nie jest sprawą prostą, co innego gdy do odśnieżenia jest ogród, czy posesja. Zawsze należy pamiętać, że dachy to obszary znajdujące się na wysokości, co oczywiście poprzez nieodpowiedzialne podejście do sprawy może skutkować niepożądanymi stukami urazowymi, lub utratą zdrowia czy życia. Zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i zasadach BHP.