Praca na dachu

gutter-935586_960_720

Pracę na dachu uważa się za niezwykle niebezpieczna pracę na wysokości. To już samo w sobie jest dość niebezpieczne, a co dopiero, gdy do usunięcia z niego jest śnieg lub sople, a do tego powierzchnia jest pokryta lodem?

Psycholog przez internet
https://bezproblemowo.com/
Psychoterapia i porady psychologiczne przez Skype.
Psychiatra internetowy bez wychodzenia z domu.

Odśnieżanie dachu, czy usuwanie sopli to bardzo niebezpieczne zajęcia, dlatego nie każdy może je wykonywać. Aby to robić w pierwszej kolejności trzeba przejść specjalne szkolenie bhp. Jeden metr kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu (często mokrego przez co robi się cięższy) może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Takiego dodatkowego obciążenia może nie wytrzymać konstrukcja nawet tego najnowszego dachu. Spadające sople czy nawisy śnieżne mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu ludzi oraz zagrażać bezpieczeństwu mienia. Dlatego właśnie, odśnieżanie dachów jest tak ważne zimą. Nadzór budowlany jak i straż pożarna przywiązuję do tego bardzo dużą wagę.

Zaniechanie tego obowiązku jest oczywiście karane mandatem, można też z tego powodu trafić do więzienia, np. w sytuacji, gdy śnieg należący do danej osoby zagroził lub spowodował uszczerbek na zdrowiu lub życiu innej osoby lub osób. To niestety powoduje, że właściciele budynków, na których znajduje się śnieg, czy sople zlecają zadanie odśnieżania dachów osobom, które nigdy nie powinny się na danym dachu znaleźć, zamiast na przykład zatrudnić do tego doświadczoną i wyedukowaną w tym zakresie firmę. O wypadek w takiej sytuacji już naprawdę nie jest trudno. No więc, kto może a kto nie może próbować swoich sił przy odśnieżaniu dachu? Co zabawne, przepisy wprost nie zabraniają, aby dach był odśnieżony przez osoby do tego nieuprawnione. Jednak pod kilkoma warunkami: musi mieć aktualne szkolenie bhp, w zakresie którego były zagadnienia związane z odśnieżaniem dachów oraz ważne badanie lekarskie, które potwierdza jego zdolność do wykonania takiego zadania i dopuszcza go do pracy na wysokości.

Warto również zaznaczyć, że osoby, które wykonują pracę tego typu na wysokości do 3 metrów powinny przejść przez takie badania co 3-5 lat, natomiast osoby pracujące na powierzchni powyżej 3 metrów, takie badanie powinny przechodzić co 2-3 lata. Teraz jeszcze, o ile pracownik ma powyżej 50 lat, takie badanie powinien powtarzać co roku. Kogo nie wolno wysyłać do odśnieżania dachów? Na pewno nie wolno wysyłać kobiet w ciąży, którym zabroniona jest jakakolwiek praca na wysokości, zakaz ten dotyczy również osób, które nie ukończyły 18 roku życia – mają one zakaz pracy wysokościowej powyżej 3 metrów. Jak wynika z przepisów BHP – odśnieżanie dachów, jak każda inna praca na wysokości, powinna być dobrze rozeznana oraz zaplanowana. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że należy dokładnie przeanalizować i zdiagnozować ewentualne zagrożenia. Jeśli chodzi o zaplanowanie czynności, wiąże się to z ustaleniem metody odśnieżania, wybór odpowiednich narzędzi itp. Dopiero teraz można zabrać się do odśnieżania na poważnie.